Bezbłędny w Obłędnym Cieszynie

XII edycja konkursu ortograficznego „Bezbłędny w obłędnym Cieszynie” za nami! Uczennice SPTE poradziły sobie bardzo dobrze: Zuzanna Sikora na 4, Amelia Ziemba na 5 miejscu!

Konkurs organizowany przez Alicję Czaudernę z SPTE pod patronatem Burmistrz Miasta Cieszyna wpisał się już na stałe w kalendarz szkolnych i miejskich wydarzeń. W tym roku w ortograficzne szranki stanęło 18 śmiałków z dziewięciu szkół podstawowych (ośmiu z Cieszyna i jednej z Czeskiego Cieszyna). Gościem honorowym i autorką tekstu dyktanda była mgr Katarzyna Krzempek-Ślezińska – nasza dawna polonistka i pomysłodawczyni konkursu. Uczestnicy dyktanda wahali się czy trudniejsze były „mrzonki” czy może „frużelina”, ale niejednego pokonały „wojaże Honoraty” i „lody porzeczkowe pod pierzynką frużeliny o smaku marakui”.

Nagrodę główną – unikatowe pióro z grawerem Cieszyna wywalczyła Zuzanna Puczek ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 PSP w Cieszynie.
Drugie miejsce zajęła Magdalena Wiercińska ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka. Na trzecim miejscu uplasował się Antoni Wróblewski ze Szkoły Podstawowej nr 7.

Klasyfikacja drużynowa wygląda następująco:
Pierwsze miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 3
Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 7
Na trzecim miejscu znalazły się uczennice SPTE.

Coraz częściej okazuje się, że język ojczysty nie jest dla młodych ludzi taki oczywisty – zatem tym bardziej gratulujemy wszystkim uczestnikom dyktanda!

Nagrody zostały wręczone przez Panią Burmistrz w przepięknej sali sesyjnej.

Podczas prac komisji konkursowej uczestnicy konkursu wysłuchali wykładu autorki dyktanda o znakach diakrytycznych – czyli o tym, co wyróżnia nasz język spośród wszystkich innych, a następnie wzięli udział w warsztatach w Muzeum Drukarstwa.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy wrócili do domów z poczuciem, że to był ciekawy dzień.

tekst: Alicja Czuderna
zdjęcia: Sławomir Gac

Scroll to Top