Pasowanie na czytelnika

Jest taki dzień w Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego, kiedy rządy przejmuje królowa biblioteki – Książka. Otwiera ona strony swoich ulubionych baśni i uwalnia mieszkające w nich postaci. Tego dnia na jednym z parapetów SPTE wygrzewa się w słońcu Kot w Butach, Baba-Jaga wzlatuje na swojej miotle na najwyższe piętro szkoły i odprawia tam swoje czary, Kopciuszek sprząta szkolne korytarze, zagubiony Czerwony Kapturek szuka drogi do babci, tylko Śpiąca Królewna jest zbyt zmęczona, by gdzieś wędrować, zgodnie ze swoim zwyczajem zapada w sen, tym razem tuż obok drzwi do szkolnej biblioteki.

Maszynista z Tuwimowskiej „Lokomotywy” wyrusza do sal pierwszoklasistów i zabiera ich w magiczną podróż… Wszystko po to, by przekonać naszych najmłodszych uczniów jak ważne są książki i jakimi oddanymi mogą się stać przyjaciółmi, jak fascynujące przygody można przeżyć w ich towarzystwie.

Pierwszoklasiści, którzy potrafią już samodzielnie czytać, tego magicznego dnia zostali uroczyście pasowani na Czytelników Szkolnej Biblioteki. Na końcu podróży – w bibliotece czekała na nich królowa Książka ze swoimi dwórkami. Były opowieści, obietnice i przyrzeczenia. Były dyplomy i listy do rodziców – bo to przecież jedno z ich ważnych zadań – odkryć przed dziećmi czar książek. Młodym czytelnikom i ich rodzicom życzymy wielu wzruszeń i emocji!

Alicja Czauderna

Scroll to Top