Podwieczorek z matematyką

„Niech nie wchodzi tu nikt, kto nie zna geometrii”

Hasło, które prawdopodobnie znajdowało się przy wejściu do Akademii Ateńskiej założonej ok. 400 lat p. n. e. przez Platona, towarzyszyło nam w piątek 17 marca, kiedy to popołudniową porą w SPTE zebrała się spora grupa fanów matematyki. Na PODWIECZOREK Z MATEMATYKĄ przybyli uczniowie z klas 4-7, ich rodzice, rodzeństwo, była też jedna babcia oraz kilu naszych absolwentów. Delektować można się było oczywiście matematyką, ale też dobrą zabawą, grywalizacją oraz herbatą i słodkimi przekąskami.

Spotkanie odbyło się od hasłem „Od Platona do Sierpińskiego”. Rozmawialiśmy o wielokątach i wielościanach foremnych, z klocków zbudowaliśmy pięć brył platońskich i obliczyliśmy ile każda z nich ma wierzchołków, ścian i krawędzi. Był też czas na trochę ruchu w zabawie „biegające wielościany”. Zaplanowane było budowanie piramidy Sierpińskiego, ale ponieważ piątkowe popołudnie okazało się zbyt krótkie, tę atrakcję przenieśliśmy na lekcje matematyki. Każda klasa wykonała ruloniki z gazety, które następnie połączyliśmy w czworościany. Z tych czworościanów powstały kolejne czworościany itd. Ten niezwykły fraktal zagościł na naszym korytarzu! Pracy było sporo (połączyliśmy 384 ruloniki), ale efekt jest świetny!

Na podwieczorku nie mogło zabraknąć turnieju gier planszowych. Grywalizacja toczyła się w 9 kategoriach. Emocje, miła atmosfera, rywalizacja i dobra zabawa towarzyszyły nam aż do godziny 20:00. Podczas apelu szkolnego rozdaliśmy nagrody za najlepsze wyniki.

Magdalena Glac

Scroll to Top