Świetlica z … pomysłem.

Jest takie miejsce w SPTE,  w którym wyjątkowo tętni szkolne życie. Mowa oczywiście o świetlicy, która nie tylko zapewnia uczniom opiekę ale również jest miejscem odpoczynku, nauki i dobrej zabawy.

Każdego dnia, w świetlicy młodszej i starszej,  na dziecko czeka wiele atrakcyjnych zajęć, które rozwijają jego aktywność twórczą oraz umysłową. W ramach zajęć świetlicowych realizowane są zajęcia czytelnicze, pogadanki poruszające istotne problemy, spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz dni tematyczne. Uczniowie mają okazję uczestniczyć w ciekawych programach edukacyjnych, a jednym z nich był udział w Mega Misji, rozwijającej kompetencje cyfrowe dzieci i młodzieży.

Dzieci doskonalą również swoje umiejętności manualne poprzez udział w zajęciach plastycznych, poznają nowe techniki oraz materiały. Szczególnie wiele emocji wzbudza rękodzieło (makrama, haft, szydełkowanie, wyplatanie z kolorowych żyłek i muliny) oraz modelowanie z gliny, które nie tylko wyposaża w nowe umiejętności, ale doskonale ćwiczy sprawność manualną, pobudza wyobraźnię oraz uczy cierpliwości i precyzji.

Elementy sensoplastyki i muzykoterapii są także wykorzystywane podczas zajęć, nie tylko rozwijają kreatywność i sprzyjają swobodnej twórczości, ale przede wszystkim stwarzają przestrzeń do pracy nad własnymi emocjami.

Dla każdego dziecka przebywającego w świetlicy zabawa jest podstawową formą aktywności. Zabawy w kącikach tematycznych, gry planszowe i karciane,  konstrukcje płaskie i przestrzenne z klocków, sprzyjają doskonałej rozrywce oraz uczą pracy zespołowej rozwijając przy okazji ważne umiejętności komunikacyjne wśród dzieci. Nie można zapominać również o aktywności ruchowej, niezbędnej w rozwoju dziecka, którą zapewniają zajęcia w sali ruchowej oraz na szkolnym placu zabaw.

Świetlica szkolna to miejsce otwarte na dzieci, na ich potrzeby i oczekiwania, dostosowane do ich możliwości rozwojowych. To miejsce elastyczne, pełne nowych wyzwań, w którym nie rządzą utarte schematy ale pomysł … na ciekawie spędzony czas.

Zobacz fotogalerię z zajęć świetlicowych.

Anna Walica

Scroll to Top