Lekcja WOS w sądzie

Klasa 8a  miała wyjątkową okazję przyjrzenia się pracy sędziego i prawników podczas rozprawy sądowej. Po powitaniu przez Prezes Sądu Rejonowego w Cieszynie – panią Magdalenę Adamiec-Madej uczniowie obserwowali przebieg rozprawy prowadzonej pod przewodnictwem doświadczonego sędziego Piotra Stanclika, gdzie jedną ze ston reprezentował mecenas Piotr Bogaczyk.

Po rozprawie pan sędzia cierpliwie odpowiadał na pytania młodzieży, podzielił się również spostrzeżeniami i anegdotami związanymi ze swoją pracą. Okazało się, że to nie koniec interesującej wizyty w sądzie, ósmoklasiści pod przewodnictwem pana Janusza Ligockiego, który jest kuratorem sądowym, mieli okazję zwiedzić cały budynek, zajrzeć w różne jego zakątki i wysłuchać ciekawych opowieści z nim związanych. Na koniec młodzież wykazała się spostrzegawczością i wiedzą historyczną. Ciekawe czy wiecie, czym różni się rzymska Temida od greckiej Justitii? Jak wyglądała pierwsza moneta jednozłotowa? Jakie znaczenie ma sędziowski łańcuch z orłem w koronie? I czym się różni sędzia od Wysokiego Sądu? Klasa 8a już to wie!

Dziękujemy panu Błażejowi Zabielskiemu za zorganizowanie tej niezwykle interesującej, „żywej” lekcji wiedzy o społeczeństwie.

Zobacz fotorelację.

Alicja Czauderna

Scroll to Top