Ósmoklasiści biorą udział w projekcie “Śląsk Cieszyński w Wikipedii”

16 września uczniowie ósmych klas Szkoły Podstawowej i pierwszych klas Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego uczestniczyli w spotkaniu online w projekcie “Śląsk Cieszyński w Wikipedii”. Projekt prowadzi zespół Edukacji w  Stowarzyszeniu Wikimedia Polska z inicjatywy Centrum Polskiego przy Kongresie Polaków w Rep. Czeskiej, przy współpracy z zespołem Edukacji Wikimedia Czechy.

“Śląsk Cieszyński w Wikipedii” to projekt, którego celem jest upowszechnienie wiedzy o regionie, języku i kulturze Śląska Cieszyńskiego. 

Łącząc się z Warszawy z naszą młodzieżą, uczniami z Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie, oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Hażlachu, Klara Sielicka-Baryłka, specjalistka ds. edukacji Wikimedia Polska w dostępny i zabawny sposób przybliżyła młodym ludziom temat powstawania treści w Wikipedii, zachęcając wszystkich do wspólnego tworzenia dostępu do sumy ludzkiej wiedzy!
 

 

Zamierzeniem projektu “Śląsk Cieszyński w Wikipedii” było zainspirowanie młodzieży z naszego regionu, aby dołączyła do wyjątkowej światowej społeczności Wikipedystów i razem, poprzez odpowiedzialne uzupełnianie Wikipedii, zaczęła przygodę tworzenia wpisów dla naszego regionu, tak kulturowo i historycznie bogatego, a o którym informacji w Wikipedii na dzień dzisiejszy jest naprawdę niewiele:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Śląsk_Cieszyński

 

Czwartkowe spotkanie było pierwszym w serii ciekawych wydarzeń zaplanowanych przez Wikimedia Polska. Wsparcie dla projektu i naszej młodzieży zadeklarowały instytucje kulturowo-oświatowe działające na rzecz rozwoju Śląska Cieszyńskiego w szeroki sposób m.in. Książnica Cieszyńska, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Biblioteka Tschammera… 

https://wikimedia.pl/slask-cieszynski-w-wikipedii/

 

Zofia Sobczyńska

Scroll to Top