Uczniowie SPTE podbijają Kosmos

 

Dzień przed egzaminami uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego wzięli udział w wyjątkowym wykładzie.

Mieliśmy ogromny zaszczyt gościć profesora Jana Charlesa Żarneckiego, który dzięki połączeniu internetowemu  o tajemnicach Kosmosu opowiadał nam z Oksfordu.

 

Pan profesor jest prezesem Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego w Anglii, dyrektorem Międzynarodowego Instytutu Nauki o Kosmosie w Szwajcarii, brał udział między innymi w pracach nad budową teleskopu Hubble’a oraz sondy Cassini-Huygens, był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, jedna z asteroid została nazwana jego nazwiskiem… O dokonaniach pana profesora można by pisać bez końca, ale podczas wykładu równie ważne okazało się jego ciepło, ogromny dystans do siebie i świata, poczucie humoru, zacięcie gawędziarskie i przepiękna dykcja – która także miała znaczenie, skoro spotkanie odbywało się w języku angielskim.

Naukowiec oprowadził nas po Oksfordzie, zabrał w podróż w czasie i przedstawił Jurija Gagarina
i Neila Armstronga a później ruszyliśmy na podbój Kosmosu. Razem z panem profesorem dotarliśmy aż na Tytana – jeden z księżyców Saturna. I choć po tych wojażach trudno było znów wrócić na Ziemię, była też niezwykle praktyczna część wykładu, w której uczony przedstawił młodym ludziom możliwe ścieżki kariery w ESA  (European Space Agency), niektóre możliwości okazały się dosyć zaskakujące. 

 

Pan profesor życzył naszym ósmoklasistom powodzenia podczas egzaminów, zapewnił ich, że kiedy wiara idzie w parze z pracowitością –  wszystko jest możliwe i wyraził nadzieję, że gdzieś wśród uczniów SPTE jego wykładu słucha ktoś, kto będzie drugim Polakiem w kosmosie. Nieważne jaką ścieżkę wybierzesz, co będziesz robił, twoje życie może być interesującą przygodą. Po takich życzeniach poczuliśmy, że wszystko musi się udać, a nasi ósmoklasiści są gotowi na podbój szkół średnich, uczelni, świata a może nawet Kosmosu? My z niecierpliwością czekamy na obiecaną wizytę pana profesora w Cieszynie – przecież dla niego to żaden dystans!

Alicja Czauderna

 

Scroll to Top