Międzynarodowy Dzień Frankofonii

Bonjour smiley

20 marca każdego roku na całym świecie obchodzony  jest Międzynarodowy Dzień Frankofonii, a przez cały marzec trwają obchody Miesiąca Frankofonii.

Co to jest Frankofonia?

Frankofonia to wspólnota ludzi porozumiewających się językiem francuskim na świecie, skupiająca swoją działalność na promocji języka i kultury francuskiej.

Również w SPTE uczniowie mają możliwość uczenia się tego języka i poznawania kultury francuskiej.

Od kilku lat w szkole organizowany był w marcu Dzień Francuski. Niestety nauka zdalna uniemożliwiła nam spotkanie z kulturą Francji na żywo. W tym roku porozmawialiśmy sobie o Francji, języku francuskim i o Frankofonii podczas lekcji zdalnych. A na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie smiley

Kilka ciekawostek na temat języka francuskiego …

Językiem francuskim porozumiemy się w 44 krajach świata.

Posługuje się nim ok. 220 mln ludzi mieszkających na pięciu kontynentach.

Francuski uważany jest za język salonów, dyplomacji, artystów i inteligencji.

Jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, a także roboczym w NATO i ONZ.

Francuski jest trzecim językiem biznesu, po angielskim i chińskim.

Język francuski jest szczególnie kojarzony ze światem mody, głównie z powodu pochodzenia francuskiego największych postaci świata mody.

Znane wszystkim określenie Mayday używane w łączności radiotelefonicznej i teletekstowej, przyjęte na całym świecie jako sygnał pomocy, pochodzi od francuskiego słowa M’aidez – w tłumaczeniu „pomoc”.

Polacy często wplatają francuskie słowa w swoje zdania, będąc tego zazwyczaj zupełnie nieświadomym… Nie wierzycie? Postarajcie się przypomnieć kiedy ostatnio usłyszeliście z ust swoich znajomych vis-a-vis, déja vu, czy faux pas. Z pewnością było to dość niedawno. 😉

mh

Scroll to Top