PODWIECZOREK Z MATEMATYKĄ

Głodni matematycznych wyzwań, spragnieni wesołej grywalizacji oraz zwyczajnie skuszeni aromatem słodkich przekąsek w SPTE spotkali się uczniowie, rodzice i nauczyciele, którym tajemnicze słowo FRAKTAL wydało się na tyle ciekawe, aby spędzić piątkowe popołudnie na „Podwieczorku z Matematyką”.  Można spokojnie powiedzieć, że towarzyszyła nam Matematyka przez duże M! Fraktale bowiem to niezwykłe, postrzępione kształty, które potwierdzają tezę, że matematyka jest wszędzie. 


Nietuzinkowy matematyk ‑ Benoit Mandelbrot, opisał geometrię fraktalną, a po jego książkę sięgnęli biolog, botanik, grafik komputerowy, kardiolog, radiotechnik i jeszcze wielu innych. Podczas naszych zajęć mogliśmy zobaczyć jaki wpływ na rozwój różnych dziedzin nauki miało odkrycie fraktali. Choć może nie podaliśmy dokładnej ich definicji, myślę, że każdy zapamiętał dwa niezwykle ważne słowa, które charakteryzują struktury fraktalne ‑ SAMOPODOBIEŃSTO oraz ITERACJA. Odnaleźć je możemy oglądając drzewo, kalafior, liść paproci, płuca, układ naczyń krwionośnych, słuchając bicia serca czy konstruując antenę. Fraktale są jednocześnie piękne i użyteczne, choć początkowo mogą wydawać się chaotyczne, rządzą się pewnymi prawami. Są w nas i wokół nas – potrafi je wykorzystać sprytny inżynier, a od zawsze bazuje na nich przyroda.

Rok 2019 ogłoszony został rokiem matematyki, mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Nasza szkolna impreza świetnie wpisała się w obchody tego jubileuszu.

Jednym z prezesów Polskiego Towarzystwa Matematycznego był Wacław Sierpiński. Na naszym podwieczorku rozpracowaliśmy trójkąt Sierpińskiego ‑ świetny przykład struktury fraktalnej. Nauczyliśmy się tworzyć kolejne iteracje, wprowadziliśmy specjalny kod, dzięki któremu można określić położenia każdego „małego” trójkąta, w końcu sami ustawiliśmy się tak, że powstał żywy trójkąt Sierpińskiego w czwartej iteracji.

Ponieważ podwieczorek kojarzy się jednak z czymś do jedzenia, każdy mógł wykonać i zjeść matematyczne ciasteczko ‑ ciasteczko Sierpińskiego.

Dopełnieniem tej intelektualnej uczty był Turniej Gier. W wesołej, sympatycznej atmosferze przystąpiliśmy do grywalizacji. Oczywiście wygrać jest rzeczą zacną, ale to dobra zabawa była tu na pierwszym miejscu!

Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

  • „Numer 9” ‑ Olaf Zawada (7a)
  • „Mrówki” ‑ Michalina Ondrzejek (6b)
  • „Fabryka Robotów” ‑ Marcin Wisełka (6a)
  • „Blokus” ‑ Łukasz Skudlarski (6b), Hania Wadowska (7b) i Adam Gawlas (8a)
  • „Rummikub” ‑ Kasia Kaczmarek (5b)
  • „Na końcu języka” ‑ Olaf Zawada (7a)
  • „Polowanie na robale” ‑ Janek Górniak (5b)
  • „X-Tiles” ‑ Paweł Wojacki (7b)
  • „Happy cube” ‑ Ania Berek (6a)

Dodatkową atrakcją były japońskie szachy w wersji stolikowej i poduszkowej.

Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili, a za rok spotkamy się ponownie, aby zgłębić kolejną matematyczną, fascynującą tajemnicę.

Fotorelacja.

mg

Scroll to Top