Szóstoklasiści w poszukiwaniu żywej historii

Wśród licznych zainteresowań uczniów klas szóstych – jedno z uprzywilejowanych miejsc zajmuje historia. Sporo jej nie tylko na lekcji o tej samej nazwie czy też kółku historycznym dość chętnie zresztą odwiedzanym przez tych właśnie uczniów, bo echa historii wybrzmiewają też często w czasie naszych polonistycznych dyskusji, ba – nawet i na przerwach można by posłyszeć niejedną rozmowę na temat poczciwej „nauczycielki życia”. Wtajemniczonym znany jest także osobliwy przypadek niedawnego oplakatowania szatni jednym ze znanych w historii  haseł propagandowych…

Skoro zatem tyle się u nas o historii mówi, nie dziwi więc fakt, iż  znaleźli się w SPTE prawdziwi historyczni zapaleńcy. Jakiś czas temu wpadli oni na pomysł zorganizowania spotkań pod hasłem „Żywa historia”, podczas których zaproszeni goście mieliby opowiadać o ciekawych dla naszego kraju czy też Śląska Cieszyńskiego wydarzeniach.

Zanim jednak do takiego spotkania miało dojść, trzeba było zająć się sprawami formalnymi najrozmaitszego typu: od zredagowania listu oficjalnego do Pani dyrektor, poprzez wybór pierwszego zaproszonego gościa, wspólne ustalenie terminu, podział obowiązków, przygotowanie scenariusza spotkania, przygotowanie techniczne sali (przemyślana koncepcja ustawienia ławek i krzeseł, obsługa sprzętu multimedialnego), a na kwestiach kulinarnych skończywszy.

Kiedy to wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, do SPTE zawitała pierwsza zaproszona persona –harcmistrzyni, druhna Julia Gańcza, przewodnicząca Komisji Historycznej ZHP Hufca Ziemi Cieszyńskiej, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ciekawy i przystępny sposób opowiadała nam o ważnych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Wspominała między innymi o bohaterskiej obronie Westerplatte, działaniach pod Monte Cassino czy też powstaniu warszawskim.  Obok nazwisk i wydarzeń znanych z podręcznika do historii, pojawiły się w jej wypowiedzi także i postacie tutejsze. A wszystko to zostało pięknie okraszone raz po raz cytowanymi przez nią wybranymi fragmentami wierszy.

To pierwsze, choć mamy nadzieję, że nie ostatnie spotkanie pod hasłem „Żywa historia w SPTE”. Inicjatorzy akcji z klasy 6a czyli: Wojtek Spandel, Olaf Zawada, Filip Gawlikowski, Oliwer Borowiak oraz Wojtek Szwed zachęceni opiniami swoich kolegów i koleżanek oraz pochwałami nauczycieli i Pani dyrektor już snują plany na kolejne tego typu wydarzenie.

PS Dziękujemy babci Olafa za upieczenie pysznego ciasta!

kks

Scroll to Top