Podwieczorek z matematyką

Mogłoby się wydawać, że w piątek uczniowie niecierpliwie czekają na ostatni dzwonek, obwieszczający weekendowe lenistwo. Po południu w szkole już nikogo nie ma, nic się nie dzieje – puste korytarze wypełnia już tylko cisza. Tym razem w SPTE było inaczej.

O godzinie 17:00 rozpoczął się „Podwieczorek z matematyką”. Głodni matematycznych ciekawostek, logicznych zmagań i dobrej zabawy ponownie wypełniliśmy szkolny korytarz gwarem, uśmiechem i niezwykłymi emocjami.

To wszystko za sprawą niezwykłej, niebanalnej i przede wszystkim niewymiernej liczby π. Dość szybko poznaliśmy ją bliżej i mogliśmy zacząć mówić do niej po imieniu – Ludolfina została naszą nową koleżankąwink

Niektórzy poznali ją bardzo dobrze. Tola z klasy 5b zapamiętałą aż 200 cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, Kinga z klasy 4b – 111 cyfr, a Michalina z klasy 4b – 104 cyfry!!!

Choć powiedziano nam, że dzieląc obwód koła przez jego średnicę, otrzymamy zawsze stałą liczbę – w przybliżeniu 3,14 – nie zaszkodzi sprawdzić to jeszcze samemu. W ruch poszły metry krawieckie, kalkulatory, i przeróżnie okrągłe przedmioty od hula-hopów, poprzez płyty i pokrywki garnków do bransoletek. Ukryta w kole liczba Pi została przez nas zdemaskowana smiley

Potem jeszcze badaliśmy cyfry z rozwinięcia liczby Pi szukając w nim np. liczby oznaczającej numer naszej sali matematycznej, czy liczby mówiącej, ile lat miałby dziś Albert Einstein. Bawiliśmy się mnemotechniką liczby Pi oraz rozkodowaliśmy z jej pomocą pewien układ cyfr, który okazał się numerem telefonu do naszej szkoły.

Jak to bywa w szkole – przyszedł też czas na sprawdzian. Może to dziwne, ale my uwielbiamy takie sprawdziany! Test za pomocą aplikacji Kahoot! uaktywnił każdego.

W drugiej części wieczoru zafundowaliśmy naszym umysłom istną siłownię – rozpoczęliśmy grywalizację w ośmiu kategoriach. Na całym drugim piętrze toczyły się zacięte pojedynki, w których wystartowało ponad 70 uczestników – uczniów, rodziców i sympatyków SPTE.

W tym samym czasie wykazać się można było zdolnościami kulinarnymi i dzięki uprzejmości pizzerii „La Nostra” uformować z ciasta niemal idealne koło, na bazie którego powstała jedyna w swoim rodzaju  πz2a  laugh

Wyniki grywalizacji:

PRZEWROTNE MOTYLKI – Marta Chudecka (6a)

BLOKUS – Nikola Niżnikiewicz (5a)

KTO DRUGI, TEN LEPSZY – pan Daniel Wadowski

QWIRKLE – Dominika Frolik (4a) i Grzegorz Ondrzejek

RUMMIKUB – Filip Zasada (4b)

X-TILES – Gabrysia Czudek (5b)

BUDOWA ZAMKU – Pola Gibiec (6a) i Mikołaj Swakoń

GRA ZE ŚLIWKĄ NA OKŁADCE I LICZBĄ PI W TLE – Dominik Michalik (5b)

 

„Liczba Pi w pizzy ukryta”

Pola Gibiec (6a) 3,13

Ania Wąs (5a) 3,16

Julka Markuzel (5a),  Magda Macura (6a) i Marcin Hanczaruk (6a) 3,11

Emilka Czauderna (4a) i Marta Górnik (4b) 3,17

Amelia Koło (5a)  3,18

 

Nagrody rozdamy niebawem – na apelu. Dziękujemy wszystkim za udział w „Matematycznym podwieczorku”. Mamy nadzieję, że bawiliście się równie dobrze, jak my smiley

Magdalena Glac i Anna Czudek

Fotorelacja

Scroll to Top