W SPTE pielęgnujemy tradycję

Okazuje się, że luty bogaty niezwykle w SPTE – niedawno przytulaliśmy do serca walentynkowe święto nie stela, zatem dla  równowagi postanowiliśmy przypomnieć o naszych pięknych tradycjach. Zaproszenie pani Ewy Drozd przyjęła Sara Pawelska z Estrady Ludowej „Czantoria” w Ustroniu.


Młoda dama nie tylko przyszła  ubrana w strój cieszyński, nie tylko przygotowała  prezentację, dzięki której mogliśmy poznać wszystkie elementy tego bogatego i pięknego (nieprawdaż?) stroju, ale mówiła też  gwarą, przybliżyła nam tradycje ludowe naszego regionu, zdradziła  (imponujące!) ceny  pasa czy orpanta – wśród chłopców słychać było, że tradycyjnie ubrana kobieta z naszego regionu ma na sobie równowartość niezłego samochodu.

Jednak przede wszystkim Sara opowiadała z taką swadą i pasją,  że miło było jej słuchać. Jej barwne opowiadanie porwało uczniów naszej szkoły w świat dawnych zwyczajów i obrzędów. 

Po takiej lekcji tradycji uczestnicy nie mieli problemu z odpowiedzią na zadawane prze Sarę pytania. Podejrzewamy, że w niejednej uczniowskiej głowie pojawiła się myśl, by zapisać się do jakiegoś zespołu folklorystycznego. Mamy nadzieję, że rodzice tę myśl pochwycą i wprowadzą w życie. Młodej pasjonatce tradycji dziękujemy z całego serca!

Scroll to Top