• 30714224_1792357574405562_2466679960966791168_n.jpg

Za nami już VIII edycja Cieszyńskiego Konkursu Ortograficznego „Bezbłędny w obłędnym Cieszynie” skierowanego do uczniów starszych klas szkół podstawowych. Jego organizatorami są: Szkoła Podstawowa Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie oraz Biuro Promocji, Informacji i Turystyki tutejszego Urzędu Miasta, zaś honorowy patronat nad całą imprezą po raz kolejny objął Burmistrz Miasta Cieszyna – Ryszard Macura.

W tym roku ta popularna już w miejskim kalendarium rywalizacja ortograficzna przekroczyła granice powiatu, a nawet kraju, gdyż oprócz uczniów cieszyńskich podstawówek w ortograficzne szranki stanęli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej (szkoła partnerska współorganizatora – SPTE) oraz reprezentanci Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie.

Uczniowie zmierzyli się z tekstem pani Izabeli Szukalskiej – wielokrotnie nagradzanej dziennikarki związanej z katowickim oddziałem Telewizji Polskiej. Autorka dyktanda konkursowego przeniosła się w nim myślami do jednego ze swych reportaży, nakręconego przed czterema blisko laty w Cieszynie, w warsztaciku pana Bronisława Plinty – tutejszego szewca, któremu niestraszne nawet najbardziej nietypowe zlecenia – jak choćby przerobienie skóry z węża – pupila pewnego klienta zza Olzy na piękne buty i inne akcesoria dla jego lubej…
Co ciekawe - sam wspomniany wyżej mistrz szewstwa, który w zawodzie przepracował już ponad siedemdziesiąt lat (i nadal aktywnie pracuje!) przyjął zaproszenie organizatorów i zjawił się w dniu konkursu, by osobiście opowiedzieć uczestnikom o wielu osobliwościach swej codziennej pracy, w tym o epizodzie z wężem także:)

Po spotkaniu z panem Bronisławem Plintą - w oczekiwaniu na wyniki ortograficznej rywalizacji - uczniowie udali się jeszcze na warsztaty do cieszyńskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej.

Ostatnim punktem na konkursowej trasie była sala sesyjna cieszyńskiego Ratusza, gdzie wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplomy i upominki z rąk Burmistrza Miasta Cieszyna. I tak unikatowe pióro ufundowane przez włodarza miasta trafiło do Małgorzaty Grzanki – uczennicy ze Szkoły Podstawowej nr 2 Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej, do pracy której zakradł się tylko jeden błąd interpunkcyjny! Na drugim miejscu uplasowała się reprezentantka Katolickiej Szkoły Podstawowej w Cieszynie – Emilia Gałuszka, na miejscu trzecim znalazł się Olaf Woltman ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, zaś czwarta lokata przypadła także wychowankowi bielskiej placówki - Mikołajowi Gólskiemu. W klasyfikacji drużynowej najlepsi okazali się więc bielszczanie, tuż za nimi trzyosobowa reprezentacja z Katolickiej Szkoły Podstawowej, a na miejscu trzecim uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie. 
Mamy nadzieję na równie emocjonującą rywalizację w przyszłym roku, do której już teraz serdecznie zapraszamy. Czasu sporo, więc można już szlifować swą formę, bo ortografia potrafi być równie fascynująca co i zaskakująca…

FOTORELACJA